+48 17 7850 250

info@hasproearplugs.com

Pn - Pt: 08.00 - 17.00

Haspro

Co to jest częstotliwość?

Co to jest częstotliwość?

Częstotliwość to wielkość, która mówi nam jak często coś się powtarza. W fizyce częstotliwość opisuje ruch wahadłowy i falowy. Określa ona, ile w jednostce czasu nastąpiło drgań wahadła lub pełnych cykli w ruchu falowym. Jednostką częstotliwości w układzie SI jest HERC (Hz); jest to jedno drganie, lub cykl ruchu falowego, na sekundę.


Częstotliwość, czyli wysokość dźwięku, zależy od liczby drgań powietrza w ciągu jednej sekundy. lm więcej pełnych cykli drgań w jednostce czasu, tym większa częstotliwość i wyższy dźwięk. Natężenie (głośność dźwięku) zależy natomiast od amplitudy, czyli wielkości wywoływanych drganiami fal.
Wysokie dźwięki mają częstotliwość wyższą od dźwięków niższych. Kamerton u góry wydaje dźwięk o oktawę (osiem nut) wyższy niż kamerton u dołu. Częstotliwość dźwięku wydawanego przez górny kamerton jest dwukrotnie wyższa niż kamertonu u dołu. Dla przykładu, wysokie C ma częstotliwość 512 Hz, a środkowe - 256 Hz.

Ludzkie ucho jest w stanie rozróżnić tony dźwięku pomiędzy 20 Hz (najniższy dźwięk w organach) a 20.000 Hz, jak na przykład bardzo ostry wysoki ton gwizdka na psa (używanego często przez myśliwych), którego większość ludzi nie jest w stanie usłyszeć, a który pies słyszy. Ucho ludzkie jest najbardziej wrażliwe na tony fali dźwiękowych pomiędzy 1.000 a 6.000 Hz.