+48 17 7850 250

info@hasproearplugs.com

Pn - Pt: 08.00 - 17.00

Haspro

CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ PRZED ZAKUPEM INDYWIDUALNYCH OCHRONNIKÓW SŁUCHU

 CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ PRZED ZAKUPEM INDYWIDUALNYCH OCHRONNIKÓW SŁUCHU

Indywidualne ochronniki słuchu HASPRO to zatyczki wykonane na podstawie wycisku (odlewu) ucha. Doskonałe dopasowanie rozmiaru oraz odpowiednio dobrany rodzaj filtra (w zależności od natężenia dźwięku) gwarantują skuteczną redukcję hałasu i komfort podczas użytkowania ochronników. Podczas ich zakupu spotkasz się na pewno z poniższymi pojęciami, które mogą z początku wydawać się niezrozumiałe. Wyjaśniamy je dla Ciebie:

CO TO JEST TŁUMIENIE?

Podobny obraz

Podstawową wartością przy doborze odpowiednich ochronników słuchu jest  wartość tłumienia. Najważniejszą rzeczą podczas doboru idealnego ochronnika słuchu na dane stanowisko zagrożone hałasem  jest zapewnienie wartości poziomu dźwięku pod ochronnikiem słuchu mniejszej niż wartość dopuszczalna, która zgodnie z obowiązującymi przepisami wynosi 80dB równoważnego poziomu dźwięku  dla 8 godzin. Optymalny poziom słyszalności dźwięków powinien wynosić 75-80dB. Większa ochrona nie jest wskazana, gdyż pracownik doświadcza wtedy zjawiska izolacji i może nie usłyszeć np. sygnałów alarmowych lub komunikatów głosowych.
Aby określić wymaganą wartość tłumienia ochronnika słuchu należy wykonać pomiary hałasu na stanowisku pracy.
 

CO TO JEST WSKAŹNIK SNR?

Co to jest wskaźnik SNR?

SNR – Single Number Rating – uproszczony współczynnik redukcji szumu. Pojedyncza liczba określająca tłumienie, jakie może zapewnić ochronnik słuchu.

Jest to wskaźnik używany w krajach Unii Europejskiej oraz sąsiednich państwach.

SNR przedstawia wskaźniki ochronników z uwzględnieniem środowiska, w jakim ochronniki będą używane:

H – dla wysokich częstotliwości, M – dla średnich częstotliwości, L – dla niskich częstotliwości.

Uwaga! Oznaczenia H,M,L nie odnoszą się do poziomu dźwięku, lecz do widma akustycznego dźwięku. Dla przykładu, ochronnik oznaczony wskaźnikiem SNR 26, H=32, M=23, L=14 – szacowane pasmo tłumienia zmienia się wraz widmem akustycznym hałasu w środowisku, w którym używany jest ochronnik. Wskaźnik SNR jest wynikiem matematycznych obliczeń i daje nam pojedynczy wskaźnik tłumienia poszczególnego ochronnika dla największego procentu społeczeństwa.

CO TO JEST WSKAŹNIK NRR?

Co to jest wskaźnik NRR?

NRR – Noise Reduction Rating – Wskaźnik Redukcji Hałasu używany w Stanach Zjednoczonych oraz akceptowany przez inne kraje. Oznacza przybliżony poziom redukcji hałasu uzyskiwany dzięki ochronnikowi, wyrażony w dB

Obecny zakres Wskaźnika Redukcji Hałasu NRR w Stanach Zjednoczonych wynosi od 0 do 33 decybeli. Wskaźnik ten został wprowadzony do użycia w Stanach Zjednoczonych przez Agencję Ochrony Środowiska w 1979 roku i obecnie oznaczany jest na wszystkich produktach ochrony słuchu sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik Redukcji Hałasu NRR wskazuje nam średnią wartość tłumienia oraz standardowe średnie odchylenie na każdej z siedmiu częstotliwości (od 125 Hz do 8000 Hz).