Indywidualne ochronniki słuchu HASPRO to zatyczki wykonane na podstawie wycisku (odlewu) ucha. Doskonałe dopasowanie rozmiaru oraz odpowiednio dobrany rodzaj filtra (w zależności od natężenia dźwięku) gwarantują skuteczną redukcję hałasu i komfort podczas użytkowania ochronników. Podczas ich zakupu spotkasz się na pewno z poniższymi pojęciami, które mogą z początku wydawać się niezrozumiałe. Wyjaśniamy je dla Ciebie:
SNR – Single Number Rating – uproszczony współczynnik redukcji szumu. Pojedyncza liczba określająca tłumienie, jakie może zapewnić ochronnik słuchu.
Jest to wskaźnik używany w krajach Unii Europejskiej oraz sąsiednich państwach.
SNR przedstawia wskaźniki ochronników z uwzględnieniem środowiska, w jakim ochronniki będą używane:
H – dla wysokich częstotliwości, M – dla średnich częstotliwości, L – dla niskich częstotliwości.
Uwaga! Oznaczenia H,M,L nie odnoszą się do poziomu dźwięku, lecz do widma akustycznego dźwięku. Dla przykładu, ochronnik oznaczony wskaźnikiem SNR 26, H=32, M=23, L=14 – szacowane pasmo tłumienia zmienia się wraz widmem akustycznym hałasu w środowisku, w którym używany jest ochronnik. Wskaźnik SNR jest wynikiem matematycznych obliczeń i daje nam pojedynczy wskaźnik tłumienia poszczególnego ochronnika dla największego procentu społeczeństwa.
NRR – Noise Reduction Rating – Wskaźnik Redukcji Hałasu używany w Stanach Zjednoczonych oraz akceptowany przez inne kraje. Oznacza przybliżony poziom redukcji hałasu uzyskiwany dzięki ochronnikowi, wyrażony w dB
Obecny zakres Wskaźnika Redukcji Hałasu NRR w Stanach Zjednoczonych wynosi od 0 do 33 decybeli. Wskaźnik ten został wprowadzony do użycia w Stanach Zjednoczonych przez Agencję Ochrony Środowiska w 1979 roku i obecnie oznaczany jest na wszystkich produktach ochrony słuchu sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik Redukcji Hałasu NRR wskazuje nam średnią wartość tłumienia oraz standardowe średnie odchylenie na każdej z siedmiu częstotliwości (od 125 Hz do 8000 Hz).